Vi hade tänkt ta ut husbilen på en tur i helgen men tänkte om. Mycket att fixa med hemma så det får vänta till Kristiflygare i stället.
Tanken på att sälja husbilen har lagts på is ett år. Vi känner oss inte riktigt färdiga med den ännu.
Långfredag hade vi arbetsdag med barn, svärdotter o barnbarn. Vi tvättade växthus, rensade odlingslådor och satte plåt. I morgon annandag påsk fortsätter vi. Mera plåt, trädgård o bilstäd planeras. Alltid roligare när man hjälps åt.


Påskafton o påskdagen har jag ägnat mig åt trädgården och Stefan har fixat med stuprör, bytt däck på bilen och lite av varje. Blev ett växtstöd av raka grenar jag klippt från ormhasselns grundrot. Ett första försök som ändå blev helt okej. Rabarbern under tunnan växer och nästa helg kan vi nog göra rabarberpaj. Inomhus odlingen av gurka växer o frodas.




Idag har jag planterat om den kallsådda kålen. Spetskål, svartkål, broccoli o grönkål. Rosorna är klippta och hoppas det inte var för tidigt.
I går kväll var det påskeld med grannarna.




I kväll var det spabad under stjärnhimlen. Nu är det natti natti så vi orkar med en arbetsdag till.




